Pojištění Vašeho majetku se nevyplatí podceňovat.

12. 04. 2017

Pojištění Vašeho majetku se nevyplatí podceňovat.

Pojištění majetku je jeho vlastníky velmi často podceňováno. Většina lidí si myslí, že je zbytečné vydávat peníze za pojištění nemovitosti, protože ho stejně nevyužijí, a pokud by se jim přece jen něco s jejich majetkem stalo, pojišťovna jim škodu nezaplatí. Je to totiž častý mýtus, který se šíří z řad šetřílků, kteří buď nikdy žádné pojištění neměli,  a nebo si pojistili jen část svého majetku ve snaze ušetřit na pojistném co nejvíce. Když poté řešili nějakou škodní událost, bohužel zjistili, že jim škoda vznikla rizikem, které nemají pojištěno, protože by je pojistka stála o pár korun více.

Opravdu kvalitní pojištění majetku Vás ročně bude stát od pár stovek do několika tisíců. Záleží samozřejmě na tom, jaký je Váš majetek. Je však dobré uvědomit si, že je lepší investovat pár stovek do pojištění, než si poté vzniklé škody hradit zcela sami. Přemýšleli jste někdy nad tím, co byste dělali, pokud by například Váš byt nebo dům vyhořel, nebo dokonce shořel. Kam byste šli bydlet, kdyby nebyl pojištěn?  Kde by skončila Vaše rodina?  Z čeho byste si koupili nové bydlení, nebo třeba jen kompletní vybavení nové domácnosti. Nemusí se samozřejmě jednat pouze o riziko požáru, ať již vzniklé zkratem, vaší nedbalostí nebo úderem blesku, ale třeba o riziko povodně, vytopení, odcizení, vandalismu nebo mnohých dalších.

Možná si řeknete, že si peníze, které by Vás pojištění stálo dáte stranou, a případnou škodu z nich zaplatíte. To je ale velký omyl. Mnoho pojistných událostí totiž vyjde na tisíce, desetitisíce, statisíce, ale dokonce i miliony. Těžko si tedy „uspořenými“ penězi za potencionální pojistku, uhradíte takovéto ztráty.

A co je ještě výrazněji horší, jsou škody, které způsobíte Vy někomu jinému, třetí straně. Ty se také mohou vyšplhat do milionů. Stačí, aby Vám doma bez vaší přítomnosti zkratovala například rychlovarná konvice zapojená do zásuvky, a vyhoříte nejen Vy, ale také vaši sousedé a ještě navíc celý dům a majetek dalších obyvatel poškodíte kouřem, či vodou ze zásahu přivolaných hasičů. Nebo někoho nevědomky vytopíte. Pod Vámi může bydlet člověk, kterému bude stačit uhradit nová výmalba za pár set korun, zrovna tak ale také někdo, komu vytopením poškodíte například starožitný nábytek, obrazy, či jiné cennosti, nebo třeba tu nejmodernější elektroniku.

Příklady z každodenní praxe hovoří za vše. Je lepší být zajištěn pro případ škody, která by vznikla Vám, ale také té, kterou Vy, ač samozřejmě neúmyslně, můžete způsobit dalším osobám. Následky pro Vás mohou být v mnoha případech doslova likvidační. Vždy je ale samozřejmě velmi důležité, nechat si s výběrem nejvýhodnějšího pojištění Vaší domácnosti, nemovitosti nebo odpovědnosti poradit odborníky, kteří neopomenou zohlednit veškeré nezbytné faktory.

Pokud nemáte souhrnný přehled o vybavení vaší domácnosti, není nic špatného na tom, vše si popořadě vypsat. Zohlednit co vše vlastníte, stáří těchto věcí a jejich aktuální hodnotu. Poté je dobré se rozhodnout, zda se vám vyplatí mít vybavení domácnosti pojištěno na novou hodnotu, či Vám postačuje hodnota časová. Rizika si můžete pojistit jednotlivě, nevyplatí se však na nich šetřit. Stát se může takřka kdykoli, cokoli. Vyhněte se podpojištění, nesnižujte pojistné částky v souvislosti s levnějším pojistným.  Záměrné podpojištění bere řada kvalitních pojišťoven jako klamání a může Vám také v závislosti na tomto faktu krátit pojistné.

Výhodné pojištění v sobě zahrnuje také asistenční služby, které vám mohou pomoci v situacích kdy si například zabouchnete dveře od domu či bytu a potřebujete zámečníka, akutně potřebujete využít služeb instalatére, nebo vám již vypršela záruka na bílou techniku a vy využijete placeného opravy právě z asistence.

Kvalitní pojištění Vám v případě nepříjemných situací minimálně zjednoduší další postup, v mnoha případech Vám doslova vytáhne trn z paty a postará se o to, abyste mohli i nadále žít bez zbytečných komplikací a snižování vašeho životního standardu.

DALŠÍ NOVINKY A AKTUALITY

  • Povinné ručení motocyklu na sezonu Povinné ručení motocyklu na sezonu 13. 10. 2016

    Všichni asi víme, že povinnost mít uzavřené povinné ručení platí i pro motocykly. Víte ale, že pojištění odpovědnosti z provozu jednostopého vozidla je možné sjednat pouze na část roku? Většina jezdců využívá svůj stroj pouze v době příznivého počasí a to nejčastěji v teplejších měsících roku, tak proč platit za povinné ručení motocyklu i přes zimu?

  • Povinné ručení Povinné ručení 31. 08. 2016

    Povinné ručení nebo také pojištění odpovědnosti z provozu vozidla má za cíl chránit třetí osoby jak na zdraví, tak na majetku v případě způsobení škody provozem vozidla. Ze zákona musí být pojištěno každé vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci. V případě dopravní nehody jsou z povinného ručení hrazeny škody způsobené pojistníkem.

  • Havarijní pojištění Havarijní pojištění 12. 06. 2016

    Havarijní pojištění je na rozdíl od povinného ručení pojištění dobrovolné. Nikdo a nic nás nemůže nutit si vozidlo pojistit, i přesto je dobré toto pojištění mít. Zatímco pojištění odpovědnosti za provoz vozidla kryje škodu na zdraví či majetku pouze poškozeným, havarijní pojištění kryje škodu, která vznikne nám. V případě že způsobíme dopravní nehodu a poškodíme si vlastní vozidlo pojišťovna nám vzniklou škodu uhradí.